آلوچه - هلی

فصل بهار با نوبرانه‌های گوجه ‌سبز همراه است، گرچه قیمت آن گران است اما متخصصان تغذیه بر این عقیده‌اند كه گوجه سبز افزون بر طعم خوشمزه، ارزش غذایی هم دارد. گوجه‌سبز به صورت تازه و پخته درخورش‌ها مصرف می‌شود.

این میوه غنی از ویتامین C، اسید‌مالیك و اسید سیتریك است، اما توجه داشته باشید مصرف زیاده از حد گوجه سبز باعث نفخ معده می‌شود.

آلوچه - هلی

ارزش غذایی 100 گرم گوجه سبز:

كربوهیدرات 8.51 گرم، چربی 2.84 گرم، پروتئین 1.6 گرم، فیبر خام 0.5 درصد.

با مصرف 100گرم گوجه سبز، 5 درصد ویتامین آ، 2.1 درصد ویتامین ب 1 (تیامین)، 1.9 درصد ویتامین ب 2(ریبوفلاوین)، 2.8 درصد نیاسین، 13 درصد ویتامین ث، 5.1‌ درصد كلسیم، 2.2 درصدفسفر، 5 درصدآهن و 3.6 درصد پتاسیم مورد نیاز در روز تامین می‌شود.

برخی گیاه شناسان معتقدند مصرف گوجه‌سبز برای بهبود طعم دهان مفید است. از خواص دیگر این میوه، خاصیت مسهلی آن است كه بخوبی شناخته شده است. همچنین اثرات منحصر به فرد آن شامل كاهش فشارخون ‌و چربی خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم عملكرد معده‌ای – روده‌ای است.

گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می‌شود، از این رو می‌تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. این میوه اثرات قابل‌توجهی در جلوگیری از بیماری‌هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول وسرطان دارد. اسید بنزوئیك، تركیبی است كه خاصیت ضد میكروبی دارد. این ماده به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد.

همچنین، بعضی از تحقیقات بیانگر خاصیت ضدقارچی و ضدباكتریایی این میوه هستند. مطالعات نشان می‌دهد كه این میوه می‌تواند در درمان تومورها موثر باشد. همچنین به‌دلیل وجود اسید اسكوربیك (ویتامین ث‌)، برای افراد مبتلا به نقرس توصیه می‌شود.

آلوچه میوه ای خوشمزه که برای بسیاری از بیماری ها از قبیل شب کوری ، ضعف اعصاب ، کم خونی و یا درمان بیماری هایی همچون نقرس را تسکین میدهد. همچینین این میوه برای دفع کرم معده نیز بسیار خوب است. این میوه که بیشتر در فصل بهار به بازار می آید دارای منابعی از ویتامین A میباشد به همین دلیل برای درمان شب کوری بسیار مفید است البته نوع طلایی آن.

در آلوچه املاحي چون آهن، كلسيم، فسفر، منيزيم، پتاسيم، سديم و منگنز مي باشد.
يكي از خاصيتهاي آلوچه نرم كنندگي آن مي باشد.
براي درمان بيماري ضعف اعصاب و درمان بيماري كم خوني از آش آلوچه استفاده كنيد. طرز تهيه آن درشماره ۱۰ نوشته شده است.
براي درمان بيماري نقرس آلوچه را مانند آلو بمكند. آلوچه مدر است و اعمال كليه را تنظيم مي كند.
براي دفع كرم معده ۲۵ تا ۳۰ گرم برگ درخت آلوچه در ۵۰۰ سي سي آب جوشانده سپس ميل شود.
مغز هسته آلوچه نيز همين خاصيت فوق را داشته اما با احتياط مصرف شود چون سمي است.
آلوچه براي قطع ترشحات سفيد رنگ خانمها استفاده مي شود. همچنين تنظيم كننده عادت ماهانه مي باشد.
يك آش خوشمزه با آلوچه: عدس يك استكان- برنج يك استكان- سبزي آش پاك كرده نيم كيلو- آلوچه ۲۰۰ گرم- فلفل و نمك به اندازه كافي. شب آلوچه را خيس كرده و عدس را نيز خيس كرده و ظهر مانند ديگر آشها آنها را پخته نموده از اين سوپ مي توان به عنوان پيش غذا استفاده كرد.

 

 

 

 

 

  • آلوچه
  • حلی
  • حلی