درخت آزاد - ازار

درخت آزاد، آزار دار، آزاددار، سیاهدار (نام علمی: Zelkova carpinifolia) درختی است بومی قفقاز و البرز (جنوب و جنوب غربی دریای خزر) که در منتهی‌الیه جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا رویش دارد. درخت آزاد، درختی است برگ ریز، با قامتی متوسط تا بزرگ به ارتفاع ۲۰ تا ۳۵ متر و تنه‌ای به قطر تا ۲ متر و تاجی گسترده و مزین و متمایز با برگ‌هایی به اندازه ۴ تا ۱۰ سانتی‌متر طول و ۲٫۵ تا ۶ سانتی‌متر عرض.

درخت آزاد

 

برگ‌های درخت آزاد، خشن، متناوب، خزان کننده، تخم مرغی یا بیضی، دندانه دار و کاغذی و با رگبرگ شانه‌ای هستند. گل‌های آن ناشکوفا، دارای سطحی صاف و خشن و متمایل به رنگ سبز که در قاعده شکم دار و در انتها شکل و گرده افشانی آن به وسیله باد صورت می‌پذیرد. درخت آزاد به عنوان درخت زینتی در اروپا کاشته می‌شود. میوه فندقه کوچک ۵ تا ۶ میلیمتر قطری آن، بدون واسطه به کنار برگ متصل می‌شود.

نام علمی: Zelkova serrata

نام انگلیسی: Japanese Zelkova

جنبه های زیبایی: حالت رشد، رنگ آمیزی پائیزی (قرمز- زرد تا قرمز تیره) زیبایی بخش زمستانی.

کاربرد: سایه انداز، خیابان، سطوح چمن، پرچین، بادشکن

درختی بزرگ با تاج کروی دارای شاخه های بزرگ و گسترده که از نزدیکی سطح زمین می رویند. برگ های زیبا و متراکم آن شبیه نارون هستند و در پائیز، هنگامی که به رنگ قرمز تیره خوشرنگ یا قرمز/زرد کدر در می آیند، منظره زیبا و آرامی را به وجود می آورند. این درخت را می توان به راحتی به عنوان سایه انداز، درخت خیابانی یا تکدرخت چمنزار مناسب است. نگهداری آن بسیار آسان است و سازگاری آب و هوایی گسترده ای دارد.

 

خصوصیات گیاهی:

ارتفاع: 15- 27 متر قطر تاج پوششی: 15- 27 متر

درختی است متراکم، با تاج کروی عریض، دارای تنه کوتاه که از چندین ساقه بالا رونده تشکیل می شود. شاخه های آن ظریف و گسترده اند. پوست تنه، قهوه ای تیره و فلسی است.

 

فرم رشدی:

برگ: برگ های این گیاه ساده، متناوب و دندانه دار و بر دونوعند: آن هایی که بر روی شاخه های نر عقیم می رویند،10-15سانتیمتر درازا و5-9 سانتیمتر پهنا دارند،آنهایی که بر روی شاخه های میوه دهنده می رویند،5-7.5 سانتیمتر درازا و3-2 سنتیمتر پهنا دارند. در سطح فوقانی به رنگ سبز تیره و خشن بوده، در سطح زیرین تقریباً صاف هستند و در پائیز برنگ قرمز/زرد تا قرمز تیره در می آیند.

گل: فاقد ارزش زینتی است.

میوه: فاقد ارزش زینتی است.

سیستم ریشه ای: سطحی سرعت رشد: سریع

 

نیازهای طبیعی:

آب و هوا: با گرما، سرما سازگار است، در ارتفاعات تا 1200 متر رشد می کند.

خاک: انواع خاک ها حتی خاک های قلیایی و همچنین خشکسالی را تحمل می نماید. تابش مستقیم آفتاب و باد را تحمل می کند.

 

نگه داری:

هرس: هر چند وقت یکبار،برای شکل دادن، هرس نمائید. زمان: پائیز

آبیاری: رطوبت خاصی لازم نیست.

تغذیه: تغذیه خاصی لازم نیست.

آفات و بیماری ها: حلزون: در تابستان با مالاتیون یا یک امولسیون روغنی سم پاشی نموده، و در صورت نیاز،این کار را تکرار نمایید. در زمستان با سم روغنی سم پاشی کنید.

 

 

  • درخت آزاد
  • درخت آزاد
  • درخت آزاد